Milujem bucketlisty! Baví ma sledovať ako veci, o ktorých som dlho snívala sa zrazu stávajú realitou. Potom mám pocit, ako keby nič nebolo nemožné - akurát tomu treba dať čas. Napríklad cestu do Nórska som mala ako jediný výlet na svojom bucketliste spred šiestich rokov. A zrazu som sa tu ocitla rovno na pol roka. Nedalo mi to a pred pobytom som si vytvorila ďalší zoznam - tentokrát vecí, ktoré som chcela za toho pol roka stihnúť. Je pravda, že odkedy som prišla, tak sa už trochu spolu s okolnosťami rozrástol (a niektoré body ostanú nabudúce), no takáto bola jeho prvá verzia:

Miesta:
 • Trondheim (FORMALLY CHECK) - Tronheim sa nachádza približne v polovici Nórska po jedho dĺžke. Odkedy sa mi zrodil v hlave sen o Nórsku, tak toto bolo prvé miesto ktoré som musela navštíviť. No a som stuck in Bergen! Pochádzajú odtiaľ totiž všetky moje teenagerske  blogerské idoly. Čisto teoreticky, robili sme tam prestup pri lete z Tromsa, takže... Môže to byť half check... Ale svoje blogerské idoly som sadly za tých 30 minút nestretla.
 • 7 hôr Bergenu (CHECK 06/12) - Aj napriek tomu, že som dlhodobo nebola fanúšikom turistiky, len pár dní po príchode do Bergenu sa všetko zmenilo a už som mala nakúpené všetko potrebné na zimné výlety. Dokonca aj prvé mačky. Zo siedmich symbolických hôr mám už za sebou päť (niektoré aj opakovane) a teraz len čakám kým konečne prestane pršať a doženiem ten zvyšok.


 • Kjeragbolten - Skala, ktorá sa zasekla medzi dvomi oveľa väčšími. Nachádza sa útese Lysefjordu, neďaleko od Stavangeru. Vyzerá, ako keby mala každú chvíľu spadnúť, ale susedné skaly ju zvierajú tak pevne, že sa dá na ňu v pohode postaviť.
 • Preikestolen - Ostro skosená skala/útes taktiež neďaleko Stavangeru. Je známa tiež ako pulpit rock a je z nej nádherný výhľad na fjordy. Keďže medzimestská doprava (lietadlá) sa niekedy vyrovnávajú, prípadne prevyšujú ceny za letenky zo Slovenska a okolia, Stavanger a jeho netradičné skaly si nechávam na ďalšiu návštevu.
 • Trolltunga (CHECK 06/12) - Symbolický trolí jazyk, ktorý je po Lofotoch asi druhou najobľúbejnejšou turistickou destináciou v Nórsku. Niekde podeň sa nám už podarilo dostať asi pred mesiacom počas malého roadtripu (tá cesta, sadly, vedie až úplne hore, kde sa len stačí odfotiť). Nakoľko je bez lyží sprístupnená až od konca mája, tak snáď sa mi ešte toto miesto podarí navštíviť.
 • Lofoty (HALF-CHECK) - Toto súostrovie je pre mnohých cestovateľov vraj najkrajším miestom na svete. Malé ostrovy s vysokými horami modelovanými ľadovcom, fjordy, farebné domčeky... Podarilo sa mi ich aspoň obdivovať z lietadla, keď už nie sa tam poprechádzať.
 • Oslo (CHECK 06/12)- Hlavné mesto Nórska, ktoré má aj napriek celkovej rozlohe krajiny len niečo cez 500 tisíc obyvateľov. Z toho čo počúvam, je to love or hate mesto a skôr sa ľudia prikláňajú k jeho nezaujímavosti. Chcela som ho navštíviť v rámci flámskej železnice, ktorá tam vedie z Bergenu, nakoľko sa údajne jedná o jednu z najkrajších tratí na svete. Oslo o pár dní navštívim, a železnicu zažijem tiež, avšak... v noci. Ale s extrémne rýchlo sa predlžujúcimi dňami, kedy slnko už teraz zapadá niečo pred desiatou a vychádza skoro ráno, z nej snáď aspoň niečo uvidíme.
 • Tromsø a polárna žiara (CHECK) - Suverénne najkrajší výlet za celý pobyt, aj napriek tomu aký som z neho mala zlý pocit. Ale o tom som som sa už rozpísala... Takže iba prikladám odkazy na vypimpovaný roadtrip za polárnym kruhom a niečo málo o polárnej žiare.
 • Stegastein (CHECK) - vyhliadkový most s tým najlepším výhľadom, konkrétne Aurlandsfjord. Cesta naň z Bergenu chvíľu nasleduje flámsku železnicu medzi zvyšujúcimi sa horami a fjordami. Jej posledná časť je síce prudké stúpanie po veľmi kľukatej ceste, no výsledok stojí za to. Celé je to dychberúci zážitok, o ktorom ešte určite napíšem nejaký ten článok.

Aktivity:
 • dumpster diving (CHECK) - Študentská legenda severských zemí! Prehrabávanie sa v košoch s cieľom nájsť niečo pod zub nie je obľúbeným koníčkom iba pre chudobných študentov. Domáci chodia na takéto "nočné nákupy" tiež veľmi často. Dôvodom je jednoducho to, že veľa z vecí, ktoré tu putujú do koša sú v úplne normálnej kvalite, nepokazené. Netreba za ne platiť a zároveň sa znižuje food waste. Niečo viac si o ňom môžete prečítať tu.
 • bežkovanie sa - Tak tí Nóri sa vraj rodia s lyžami na nohách. V zime tu bolo možné stretnúť bežkárov všade - v meste, v hromadnej doprave, na kopcoch. Nečudo, že potom vyhrávajú zimné olympiády. Než som si však stihla prezistiť, že ceny požičovní nie sú až také vysoké ako by sa mohlo zdať, sneh bol fuč... (Škoda, že zima tiež nie.)
 • kúpanie sa v Nórskom mori (CHECK 06/12)- Aj napriek tomu, že teplota tu ešte pred pár dňami bola okolo piatich stupňov a s prvým májovým dňom sa vyšplhala na desať, kúpanie sa v Nórskom mori medzi hviezdicami je pre mňa celkom dôležitý bod tohto zoznamu. Pláží tu veľa nie je, no často krát aj značky pri cestách odkazujú na možnosti kúpania sa. Skúsim ešte počkať, či sa do júna teplota nevyšplhá aspoň na tých 15 stupňov a potom to vyskúšam.
 • naučiť sa po nórsky (HALF-CHECK) - Čisto teoreticky by som mohla dať aj full-check... Prešla som predsa jazykovým kurzom, po ktorom viem opísať počasie, svoju rodinu a svoj obyčajný deň. Ale nakoľko na bežnú konverzáciu a nákupy v obchode si ešte netrúfam, nechám to takto. Teším sa z toho však rovnako!

 • koncert bergenského orchestra (CHECK 05/17)- Áno, áno, áno a áno! Toto je tiež celkom dôležitý bod zoznamu a ešte viac po tom, ako Kygo s nimi vyprodukoval orchestrovú verziu pesničky Stargazing. Koncertná sála je tu celkom veľkolepá, so žiarovkami nepravidelne vysiacimi zo stropu, pripomínajúcimi nočnú oblohu. 
Krajiny:
 • Dánsko (CHECK) - Od začiatku som vedela, že Nórsko nebude jedinou desináciou, ktorú si v prvom polroku 2018 pozriem. Cestu do Dánska som mala vymyslenú ešte skôr, než som si vôbec kúpila do Nórska letenku - ani neviem čo bolo toho dôvodom. Možno farebné domčeky a malá morská víla Christiana Andersena. Pocity boli na konci dňa rôzne. Polosklamaná, pološťastná, no nezaváhala som, keď som mala ďalšiu príležitosť sa tam vrátiť.

 • Estónsko (CHECK 05/29) - Toto bolo druhé miesto, kde som zvažovala svoj pobyt, avšak zdalo sa, že ich curriculums nevyhovujú tomu môjmu. Estónsko je pravdepodobne poslednou krajinou ktorú mám ešte na svojom európskom dreamliste. A zároveň je to moja najbližšia destinácia! Ešte stále neverím tomu, že letenky do Lotyšska sú už odložené na mojom maily a o chvíľu sa aj táto destinácia stane odbavenou.
Sama som zvedavá ako to pôjde s vecami, ktoré sú buďto half-check alebo ešte vôbec nenaplnené. Čo je isté je, že z piatich mesiacov sa razom stal mesiac a pol. Aj keby sa mi však celý bucketlist podarilo naplniť, určite to nie sú posledné dni v Nórsku - je tu toho ešte veľa čo zažiť!

♡ gave