Cesty, skúšky a choroba zapríčinili, že sa mi v poslednej dobe nechcelo moc apdejtovať stav v Nórsku. A možnože trochu aj moja lenivosť. Verím, že na všetko príde postupne čas - predsalen tie road a boattripy priamo z Bergenu boli nezvyčajnými zážitkami a dôkazmi toho, že Nórsko dokáže prekvapiť každú minútu. Než sa však opäť rozpíšem, tak by som chcela pozdieľať malé poohlianutie sa za výletom do Tromsa, s bližším záberom na to, ako je to vôbec s tou polárnou žiarou a či je možné za ňou naplánovať ideálny výlet...

Väčšina turistov, ktorá sa vyberá do Nórska (najmä do jeho severnejších častí) počas zimy, ide zväčša s podobným účelom: uvidieť polárnu žiaru. Zo zájazdov rôznych miestnych turistických agentúr a fotiek travelbloggerov sa to javí byť úplná samozrejmosť – prídeš na sever Nórska na dva dni a uvidíš zelené tancujúce svetlá na oblohe. Realita však nie je vždy taká ružová (teda zelená).Aj napriek tomu, že pravdepodobnosť vidieť polárnu žiaru za polárnym kruhom je vyššia než kdekoľvek inde, neznamená to, že ju všetci automaticky uvidia. Aj keby neboli na oblohe žiadne mraky a bol nov, na slnku sa nemusia odohrať reakcie, ktoré žiaru spôsobujú. Tak nás povzbudil v jeden slnečný deň, kedy sme už fakt tú polárnu žiaru očakávali, ujo chatár (áno, ten istý, ktorý chodí zoškrabovať turistov so zlomeninami). Alebo ako by môj otec povedal - treba šetriť energiou, tak to proste vypínajú! Preto je takýto výlet trial and error – buď to vyjde, alebo nie. 

- Nedá sa predpovedať s určitosťou. -

Najväčším problémom pri plánovaní výletov za polárny kruh je, že to počasie a pravdepodobnosť reakcií na slnku sa nedajú určiť dopredu. A aj keby sa dali, tak sa do poslednej minúty nedá, lebo to tak proste je. V minulom článku som písala predovšetkým o tom, ako sme si aj my vďaka nevyspytateľnému počasiu a nízkej pravdepodobnosti svetelného divadla museli hľadať alternatívnu zábavu na vyplnenie voľného času na severe, z ktorej neskôr vznikol dychberúci roadtrip. Čo však večer, keď sa konečne vyjasní a polárna žiara sa možno ukáže?

Jej naháňanie môže byť únavné. Niekedy sa zjaví už hneď po tom, ako sa zotmie, inokedy sa nezjaví počas prvej hodiny, či počas prvých dvoch. A niekedy vôbec. Je ťažké s určitosťou predpovedať, aké reakcie vzniknú vo vesmíre, a či ich vôbec bude vidno dolu. Vonku je zima a všetkým klipkajú oči, máme sto chutí to vzdať. Občas sa niekto stáva paranoidným a začne vídať zelené tancujúce svetlá na každom kroku (áno, ja). Dôležité je teda si okrem vrstiev a teplých topánok, zabaliť najmä trpezlivosť. Alebo napríklad nápady spoločenské hry!

- Zázraky sa dejú väčšinou vo chvíľach, kedy ich najmenej očakávame. A v prípade polárnej žiary to zväčša platí dvojnásobne. -

Ale napokon sa pri troche šťastia objaví – možno nie vždy taká zelená a intenzívna, no predsa. Napríklad v dni, kedy sa ju podarilo vidieť nám, hlásila väčšina predpovedí minimálnu šancu. Vždy však existujú fiškusi, ktorí si vás dovolia presviedčať, že vám polárnu žiaru ukážu aj keď je zamračené - lebo poznajú miesta - iba za 200€. Nepodceňujem ich prácu, ale majú aj zaujímavejšie spôsoby, ktorými si privyrobiť - psie a sobie záprahy, či plavba za vorvaňmi ponúknu určite zaujímavejší zážitok. Ak máte auto, čo by každý správny turista v Nórsku mal mať, dajú sa nájsť všetky tie 200€ miesta nájsť na mapách, ktoré sú zadarmo v turistických kanceláriách.

Ak sa rozhodnete ísť na sever kvôli polárnej žiare, s najväčšou pravdepodobnosťou sa dá na ňu natrafiť od novembra do konca marca. Preto je dôležité si tieto dátumy poznačiť s dostatočným predstihom a rovno kúpiť letenky, zarezervovať ubytovanie a auto. Niekedy už dva mesiace pred je neskoro (najmä na ubytovanie, ktoré sme my napokon zohnali úplnou náhodou). Na letenky sa oplatí využívať buďto mládežnícke, alebo skupinové zľavy, ktoré ponúka letecká spoločnosť SAS – niekedy sa jedná aj o rozdiel 40€ (plus zacheckovaná batožina, ktorá sa pre teplé oblečenie naozaj zíde). A keď sa to všetko podarí, tak treba síce veriť, no zároveň sa treba pripraviť na to, že to nemusí vyjsť. No netreba sa na to v tom momente vykašľať - tak ako som to chcela všemocne spraviť ja, pretože ten sever napokon ukrýva ešte väčšie poklady.


Credits for the pics to my beautiful flatmate Ursi.

♡ gave