Čo sa týka univerzitného vzdelávania je tu v Nórsku taká super obyčaj - za predmety získavajú 10-15-20 kreditov. Ešte lepšie na tom je, že ich náplň a záťaž sa naozaj približuje mojim päťkreditovým predmetom späť v Česku. Pre výmenného študenta to znamená nasledovné - ak má získať 20 kreditov, stačia jednoducho dva predmety. Z časového hľadiska to znamená, že dva dni do týždňa sa ide do školy, porobia sa čítania a cvičenia, a tie zvyšné dni...

Toto bolo niečo, čo som si uvedomila veľmi rýchlo - čaká ma veľa voľného času a keďže som sa posledné semestre len naháňala medzi školou, prácou a rôznymi mimoškolskými aktivitami, pričom som ledva sledovala svet okolo mňa, strácala akýkoľvek entuziazmus z toho, čo robím. Keď prišiel prvý väčší moment vyhorenia, bol to deň, kedy som sa prihlásila na Erasmus. Počas tých ďalších, ktoré prichádzali častejšie a častejšie, som už systematicky odrezávala všetky mimoškolské aktivity, a napokon, keď som už mala čo-to našetrené na ďalšieho pol roka, tak aj prácu. Kufre som si mesiac dozadu balila s tým, že si idem do mojej vysnívanej krajiny oddýchnuť, cestovať, hľadať čomu sa chcem venovať ďalej keď sa vrátim, o čom napíšem bakalárku, učiť sa nové veci, ktoré som odkladala na 'keď-bude-menej-roboty-a-učenia-sa' časy.Bergen je úžasné miesto pre toto všetko a zatiaľ sa mi aj úspešne darí nasledovať tento 'plán', ale dnes by som sa chcela zamerať najmä na to cestovanie, nakoľko sa nachádzam v pomerne dôležitom dopravnom uzle v Škandinávii. Lety odtiaľto smerujú ako do Európy, tak do Ameriky, či Ázie. Paradoxne, dostať sa do New Yorku letecky je tu lacnejšie ako letieť do Štokholmu, alebo za polárny kruh do Tromsa. (Popravde si však radšej priplatím za to Tromso.) Čo sa týka autobusov a vlakov, tak sa tu moc cenovo neoplatia - nie na dlhšie vzdialenosti, čo sú asi všetky medzi väčšími mestami (cca. 6 hodín autom). Sú však výnimky ako napríklad železničná trať Bergen - Oslo, ktorá vraj patrí k tým najkrajším na svete. (V máji otestujem.)

Keď som rozmýšľala, že kam ďalej, tak prvými zastávkami boli pochopiteľne AZair, Kiwi, SkyScanner. Sú to všetko veľmi super vynálezy, ktoré poriadne uľahčujú tú základnú fázu plánovania. Majú však jednu nevýhodu a tou je, že nie vždy dokážu porovnať reálne ceny leteniek - hlavne pre tých, čo majú menej ako 26 rokov a sú stále young and wild and free. Škandinávske aerolinky sú veľmi ústretové voči mladým ľuďom a ponúkajú im zaujímavé zľavy. Môže sa síce stať, že sa podobne ako na ZSSK objaví warning 'vyčerpaný kontingent' (v tomto prípade to len neuplatní zľavu), ale s bookingom dostatočne dopredu je to v poriadku. Popravde som o týchto zľavách vôbec netušila a zbierali sa v mojom živote tak nejako postupne a náhodne, preto som sa ich sem rozhodla spísať môjmu budúcemu ja a možno aj niekomu, kto sa chystá do Škandinávie. 

Scandinavian Airline System. SAS ponúka pravdepodobne najlepší program pre ľudí do 26 rokov, kedy okrem zľavy 35 - 50€ na letenku, dostane cestujúci aj zacheckovanú batožinu 23kg. Nie je potrebný žiaden zľavový kód, voucher, ani ISIC, stačí doklad o veku. Pri skupinách do 26 rokov je zľava 35% a dokonca môže byť 20% skupiny tvorených staršími ľuďmi, na ktorých sa zľava aplikuje tiež. Jednotliví študenti nad 26 rokov môžu použiť portál Kilroy, ktorý ponúka zľavy, ale už len pre držiteľov ISIC. Nepokrýva len škandinávske aerolinky, ale aj ďalšie veľké. 

Norwegian. Nedá sa povedať, ktorá aerolinka je najvýhodnejšia, vždy treba pozorne sledovať všetky. No práve Norwegian ponúkajú tie super-lacné priame lety z Bergenu do NY, ktorých cena za spiatočnú letenku sa pohybuje už okolo 180 dolárov bez študentskej zľavy. Oplatí sa sledovať low-fare kalendáre, ktoré SAS a Norwegianponúkajú, dá sa podľa nich naplánovať najlacnejšia možná varianta. Výhodou v tom prípade je byť flexibilný v dátumoch. Pre študentskú zľavu u Norwegian síce tiež stačí doklad o veku, no pri rezervácii leteniek je potrebné zadať kód UNDER26.

Widerøe. Má podobné podmienky ako SAS, s rozdielom toho, že priamo ponúka letenky študentom do 31 rokov. Ceny zliav sa odvíjajú od toho, či sa jedná o spiatočné letenky, a pohybujú sa približne od 35€ do 45€. Je tiež možnosť kombinovať ich s letmi od SAS. Zatiaľ, čo sme hľadali niekoľko leteniek v rámci Nórska, tak Widerøe mali najvyššie ceny, aj po uplatnení zliav.

WizzAir. WizzAir je jediná nízkonákladovka, ktorá lieta z Bergenu. Pre mňa je výhodná najmä na cesty domov, ale aj na kratšie víkendovky v iných štátoch, ktoré sú častokrát lacnejšie ako mesačná permanentka do fitka. Cena za WDC sa mi vrátila už po štyroch letoch a to je ešte len február, čiže prepokladám, že ušetrí oveľa viac. Navyše, vždy môžem so sebou zobrať nejakého kamoša, ktorý bude tiež zvýhodnene cestovať. Nevýhodou sú občas zle prístupné letiská, ako napríklad pre mňa Katowice, keď letím domov.

Možno sú to pre mnohých už dávno jasné veci, možno nie. Tak ja to tu len tak odkladám pre tých, ktorí o tom nevedeli, pre seba a pre dni, kedy sa vrátim spät do Škandinávie, lebo už teraz viem, že ich pravdepodobne bude veľa. Aspoň kým neuvidím tú polárnu žiaru a bájny trolí jazyk.

♡ gave