Všetci ma pripravili na zimu, no nikto ma nepripravil na dážď... Nie na desať dní konštantného studeného dažďa (dokonca aj sneh je tu veľkou raritou). Asi nie nadarmo je Bergen najupršanejším miestom kontinentu. Na druhú stranu ma všetci pripravili na vysoké ceny a hladovanie. Aj napriek tomu, že vonku si na štvoreurové meníčko, s vývarom a dýškom v cene, asi neskočíme, nemám pocit, že by tu niekto hladoval. Napokon, po troch týždňoch som už aj zabudla, ako to vie byť inak, späť v srdci Európy...


Po tých týždňoch si uvedomujem, aké vzácna je každá slnečná chvíľa, aj tá najkratšia. Viem, že robiť si plány na týždeň dopredu nemá zmysel, keď neviem, do akého počasia sa zobudím na druhý deň. Predpoveď sa kolíše a každých dvanásť hodín je iná. Keď sa už nejaký výlet dopredu plánuje, ako napríklad cesta za polárny kruh, plánujeme ho bez akýchkoľvek očakávaní, že uvidíme polárnu žiaru, lebo aj tak môže byť zamračené. Tie spontánne nápady sú vždy aj tak jedny z tých najviac pozoruhodných. Každopádne, tie upršané dni vôbec nie sú také deprimujúce, ako sa mnohým zdá - práve naopak. Sú plné neskorých rán, prechádzok pomedzi pestrofarebné domčeky, spoločných večerí, filmov, hier, oddychu, prípadne si niekto nájde čas na školu. Všetci nejak spomalíme a upokojíme sa, leňošíme, ideme cvičiť... Alebo sa len nejako poflakujeme.


Naopak, keď predpoveď hlási aspoň z časti pekné počasie, vstávame skoro, aby sme sa presvedčili, či tomu tak naozaj je. Ak je, vyberáme mačky, a utekáme na jeden z tých našich siedmych kopcov, alebo loďkou na Askøy obdivovať fjordy. Nekonečné prechádzky, dychberúce panorámy, štandardné rozhovory 'už-tam-budeme', sloboda. Nikto sa nikam neponáhľa, nikto nekontroluje čas, každý sa len snaží vychutnať si čo najviac zo slnka a byť prítomný v momente (alebo aj nie, ako sa mne občas podarí stratiť kontrolu nad prácou svalov a v momente ležím na zemi). Tešíme sa. Zo slnka, z prírody, zo snehu, z usmiatych okoloidúcich a premotivovaných bežcov, či bežkárov. Je to ako byť opäť dieťaťom a tešiť sa napríklad z toho, že napadal sneh. Detská a úprimná radosť. Ako by aj nie, keď to obvykle vyzerá nejako takto:

Tak ako som vďačná za premenlivé počasie, som napokon vďačná aj za desaťeurové pivá a dvadsaťeurové chody v reštauráciách. Ak by som celé dni vysedávala po puboch, nikdy by som si nebola začala uvedomovať to všetko, čo je navôkol. Nestrácali by sme sa v asymetrických tiny uličkách, netancovali by sme na ulici pred barom, v ktorom je koncert (aby to bolo viac fancy - pri mori a v mesačnom svetle), nešmýkali by sme sa v noci na zľadovatelých trackoch, nechodili dumpsterdivovať... Veď načo aj, keby sme mohli sedieť v teple pri hudbe! Asi by som vôbec nezažívala toľko dobrodružstiev. Napokon mi už ani nie je smutno za tým, že keď som hladná, tak to niekto vybaví za mňa, ani za kávičkami, či koláčikmi. (Trošku za sladkosťami všeobecne, ale slovenská pošta ma zatiaľ zvláda zodpovedne zásobovať. Stále však prijímam milodary v podobe Horaliek, cookies, cukríkov...) 


Ešte nedávno som chcela žiť na mieste, kde stále svieti slnko. Pracovala som pri mori, jazdila tam na dovolenky. Verila som, že ak existuje dokonalý svet, vyzerá presne tak - medzi palmami, na plážach s bielym pieskom. Ale aj tak som nikdy nemala pocit, že by som ho našla.. Verila som tiež, že ak ten svet existuje, budem v ňom mať peniaze na všetko. Budem mať obrovskú skriňu so značkovým oblečením, každý deň nový pár topánok, budem raňajkovať vo fancy foodporn brunch kaviarňach... Teraz viem, že dokonalosť miesta vôbec nezávisí od toho, aké je tam počasie, ani od toho, kde si môžem dovoliť obedovať. Žiadne z miest, ktoré som videla, nie je dokonalé. Načo by aj... Dôležité je, kde vie byť človek šťastný, a Bergen je pre mňa jedno z takých miest a preto má pre mňa asi k tej dokonalosi najbližšie. Rovnako ako je pre mňa reminderom, že mať málo znamená mať niekedy miliónkrát viac. Preto je pre mňa drahý - ale v takom tom inom slova zmysle.

Toto je stručná odpoveď na to, ako sa mám a aké to tu je. Aby však nebolo len sentimentálnych príspevkov, ešte tento týždeň spracujem zľavy, ktoré ponúka Škandinávia v rámci cestovania pre študentov, lebo je to niečo, čo ma naozaj veľmi príjemne prekvapilo. Taktiež chystám nejaké to-dododos v Bergene.

♡ gave