"Dávaj si pozor, čo si želáš, lebo sa ti to môže splniť."

...napísal Mišo Truban v Supporte. Tú knihu som si poctivo celé skúškové šetrila na cestu a prvé dni vonku, keď budem mať konečne pokoj od skúšok a balenia. Márne. Tých pár dní, kedy som bola doma jednoducho nešlo, vďaka pozitívnym feedbackom a recenziám, odolať. (Pridávam aspoň ďalších ☆☆☆☆☆.)  Tak som na cestu vyrazila bez jej fyzickej podoby, no s myšlienkou o tom, čo všetko sa môže splniť.

Ako čerstvému stredoškolčiatku sa mi v hlave vytvoril prototyp miesta. Všetkým jeho charakteristikám zodpovedalo Nórsko. Neviem, či to malo nejaké racionálne odôvodnenie, proste to tak bolo. Tak som pár rokov žila s vidinou zeme zasľúbenej, ktorá tam niekde hore čaká, no prakticky je nedosiahnuteľná - až do dnes. 


Momentálne sedím v jednom noclegi crib na mieste, ktoré prostredím pripomína horor - nikde nič, len zopár opustených a rozmlátených tehlových domov, cesty s evolučne vytvorenými retardérmi (obrázok vyššie, #slavapproved), mrázom vysušená tráva, podvečerné šero. Super. Ak existuje koniec sveta, takto si ho predstavujem. Našťastie to je len na jednej strane cesty, na ktorú mám výhľad. Na druhej, kde stojí noclegi crib stojí totiž teren lotniska (runway, no po poľsky to znie lepšie)! Namiesto Netflixu tak na večer pozerám lietadlá, počúvam ich motory, pospevujem si a mrznem - asi prvý raz túto zimu (dosť to pridáva tomu hororovému prostrediu).


Áno a after all, ráno si ten runway prejdem aj ja - po pár rokoch snívania ide Gave til Norge! A nie len na pár dní, rovno na pár mesiacov, nech to stojí za to. Hlavne finančne. Keďže sama tam idem so študentským budgetom, nebude tento blog len o snívaní, ale aj o jeho budgetovom plnení (dumpster diving!), o objavovaní, adaptácii sa na novú mentalitu, štúdiu v zahraničí - aj keď napokon to môže byť o niečom úplne inom. Ciele, ktoré mám, sú orientačné a určite sa veľa z nich zmení počas najbližších 24 hodín, rovnako ako moje očakávania. Možno ďalší post bude o neznesiteľnosti severského života a plánovaní cesty nazad... Kto vie. 

Avšak čo môžem už s určitosťou povedať - sme (aspoň) dvaja, ktorí pripomenú, že treba dávať pozor na to, čo si želáž, na to, o čom snívaš, lebo sa ti to môže splniť. Ale želaj si a snívaj veľa, lebo tak je svet krajší.

♡ gave